Potřebujete se hodně rychle něco nového naučit? Čeká vás zkouška, státnice, maturita? Pak oceníte naše tipy, jak se efektivně učit!

Ve zkratce jsme rozebrali nejúčinnější studijní metodu, kterou využívají ty nejchytřejší mozky!

Metoda zestručňování vám pomůže při učení

Máte pouhé čtyři dny na to, abyste se naučili novou látku? Tímto způsobem si zapamatujete vše důležité!

1. Získejte přehled o souvislostech

Celý studijní materiál si přečtěte, ale nic si neopakujte, nic se nesnažte zapamatovat. Důležité je pochopit, o čem text je. Koncentrujte se na to, co čtete a buďte velmi pozorní.

Během této fáze učení si uděláte základní obraz, představu, o čem vlastně látku je.

2. Vyselektujte to podstatné

Další část učení je opět o čtení, tentokrát je však zapotřebí podtrhávat a zvýrazňovat to, co považujete opravdu za důležité a nejdůležitější. V případě, že se přistihnete při tom, jak podtrháváte vše, je třeba začít znova a zvýrazňovat opravdu jen to nejpodstatnější.

3. Naučení se toho důležitého

Tentokrát si čtěte jen ty části, které máte podtržené a tyto části textu se snažte zapamatovat. Čtěte i nahlas a opakovaně, opakujte si naučené informace bez koukání se do materiálu.

4. Zopakujte si naučené

Postupujete naprosto stejně jako v předchozím kroku, jen tentokrát už můžete pozorovat, že všechno podstatné už umíte a drtivou většinu fakt si jen opakujete.

Jak to, že to funguje?

Rozdělením učení do několika dnů dopřejete svému mozku dostatek času, kdy si může vše zapamatovat. Zatímco vy budete po učení spát, mozek si bude získané informace ukládat do paměti a vy tak budete ráno chytřejší než večer.

Jasnou výhodou je také to, že se neučíte vše. Základ je o pochopení souvislostí a významu textu.

Pokud porozumíte celému tématu, bude se vám mnohem lépe učit to důležité z části textu. Už to nebudou prázdná slova a fráze.

Přečtěte si také