Díky vidině ušetřených peněz a úspory času většina z nás nakupujeme nejrůznější zboží přes internet. Tato možnost nám poskytuje mnoho výhod. Rychlý nákup z domova, výhodné ceny a rychlé doručení zboží, dělá z on line nákupů příjemnou záležitost.
Máme, ale jistotu, že nákup proběhne vždy bez problémů a my nenaletíme nějakým podvodníkům?
Zvlášť v období vánoc a jiných svátků, kdy prodejci očekávají větší zájem o prodávané zboží, si dejte na nákup z e-shopů zvýšený pozor. Někteří prodejci toho zneužívají.
nákup přes počítač
Je samozřejmé, že nemůžeme házet do jednoho pytle solidní a poctivé internetové obchody s těmi nepoctivými, ale bohužel těch neseriózních také není málo. Při naší neopatrnosti můžeme podvodníkům lehce naletět.
Pozor si dejte zejména při samotné platbě za zboží. Pokud se vám e-shop nezdá příliš důvěryhodný, ale přesto jste se rozhodli zariskovat a zboží jste objednali, rozhodně si nevybírejte platbu přes platební bránu nebo PayPal a ostatní rychlé převody peněz. Pokud se vám jiná možnost platby nenabídne, poohlédněte se raději po jiném e-shopu. Nejbezpečnějším řešením je nechat si zaslat zboží na dobírku. Minimálně v případě, že v e- shopu nakupujete poprvé.
Varovat by vás měla i skutečnost, když na internetových stránkách nemá e-shop uveden žádný kontakt. V případě problémů budete s prodejcem jen těžko komunikovat. Obchodník by měl mít na svých stránkách uvedeno identifikační číslo organizace. Máte možnost si ověřit v obchodním rejstříku, zda firma skutečně existuje.
košík na nákupy
Na solidní internetové prodejce určitě najdete alespoň pár kladných recenzí. I negativní recenze pro vás budou přínosné. Najděte si o obchodu co nejvíce informací.
Varovat by vás mělo i nereálně zlevněné zboží. Neúměrně nízké prodejní ceny by vám měly být podezřelé. Prodejce je totiž ochoten své zboží prodat za každou cenu.