Existuje normativ, podle kterého bychom měli v obytné místnosti pobývat při umělém osvětlení určité intenzity. Ta by se měla pohybovat v rozmezí od 150 do 500 lx (luxů) v závislosti na typu místnosti a jejím využívání. Co to ale pro nás prakticky znamená? Co je to ten lux, když se o něm nikde nic nedozvíme, na žárovkách tato hodnota uvedena není, a přesto bychom rádi věděli, jak místnost nasvítit, aby byl světla dostatek. Zvlášť v dnešní době, kdy se klasické žárovky již neprodávají, a kdy úsporná LED diodová svítidla mají hodnotu příkonu mnohem nižší. Jak silnou žárovku tedy máme namontovat nad kuchyňský stůl, jakou do ložnice, jakou k psacímu stolu atd.?
položená žárovka

Kolik světla potřebujeme?

Na krabičce LED žárovky bychom měli objevit údaj, kolik lumenů žárovka poskytuje. To znamená, jaký světelný tok je schopna žárovka vyprodukovat. Pochopitelně zde platí přímá úměra, čím vyšší je výkon žárovky, tím vyšší světelný tok vydává. Pro srovnání tu můžeme jako příklad uvést, že klasická žárovka 60 W, které odpovídá LED diodová žárovka 8 W, vydá světelný tok zhruba 600 lm (lumenů).

A k čemu je nám světelný tok?

Mezi doporučovanou hodnotou osvětlení místnosti, tedy normativem, který udává 300 – 500 lx (luxů) v obytných a pracovních prostorách, a světelným tokem je určitý vztah. Platí tu matematická rovnice.  Abychom zjistili, kolik luxů poskytne ona 60 wattová žárovka, musíme počet lumenů dělit počtem čtverečních metrů plochy osvětlované místnosti.  Příkladně, 60 W žárovka osvítí místnost o velikosti 3 x 4 metry (např. pracovnu) takto: 600 lm / (3m x 4m) = 50 lx (luxů).
řada žárovek

Kolik luxů potřebujeme?

Musíme uvažovat i odraz světla v místnosti, zda je vybavena světlým nebo tmavým nábytkem, světlou dlažbou, nebo naopak tmavým kobercem atd. Tmavší místnosti světlo více pohlcují a vyžadují pochopitelně silnější osvětlení. Přibližné hodnoty osvětlení místností jsou následující:
·         Kuchyně, pracovna, obývací pokoj – 250 – 500 lx
·         Koupelna – 150 – 300 lx
·         Schodiště, chodby – 30 – 100 lx