Jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, ke kterému se chováme často více než macešsky. Pokud ulevíte ledvinám, budete se brzy cítit lépe. Zatěžovat je jednostranně alkoholem nebo solí je určitě nevhodné, ale těch doporučení by se dalo zmínit určitě více. A jen pitný režim určitě nestačí, tahle problematika je trošku komplexnější.

Nemocné ledviny nikoho nebolí

Problémem onemocnění ledvin je to, že nemocný vlastně nepociťuje žádnou bolest. Otoky nohou nebo krev v moči může ledacos napovědět, ale samotné ledviny vlastně vůbec nebolí. Vše potom může odhalit až lékařské vyšetření, pacienti se často ani nestačí divit. Základem zdravých ledvin je samozřejmě dostatečný příjem tekutin – voda, čaj, ovocná šťáva, občas také minerálka. Do pitného režimu se nepočítá káva a tvrdý alkohol, ten ledvinám navíc vysloveně škodí. Totéž platí o sladkých limonádách, i když v trochu menší míře. Zbytečná chemie v těle znamená pro ledviny velkou zátěž, ve spolupráci s játry totiž musí tyto látky co nejdříve odbourat.

Rychlé občerstvení raději ne

Tučné, smažené, přepálené, plné cukrů a soli. Tak přesně takový typ stravování je pro naše ledviny naprosto nevhodný a rozhodně se není co divit. Chemické látky jsou jedna věc, strašák jménem obezita druhá – a právě k ní směřuje dříve či později stravování se v rychlém občerstvení. Něco podobného lze říci o kouření, protože v cigaretách je pestrá směsice látek, jež zdraví našich ledvin určitě neprospějí.

Pravidelný pohyb naopak ledvinám opravdu svědčí, je totiž prevencí cukrovky, obezity nebo vysokého krevního tlaku, trojkombinace, která nejen tento orgán neúměrně zatíží. A ještě jedna drobnost – ledviny mohou velmi snadno prochladnout. Je proto dobré se teple obléci, hlavně během zimních měsíců. Věřte, že zánět ledvin není nic příjemného, proto je lepší prevence.