Při řízení auta

Představte si, že jedete v autě na dovolenou, máte za sebou již pár stovek kilometrů, a cítíte, že se blíží únava, která vás nutí v brzké době zastavit a udělat krátkou přestávku. Najednou se strhne dešťová přeháňka, která zcela pokryje vozovku, a vytvoří na ní souvislý mokrý povrch. Vzápětí vysvitne slunce a mokrý povrch silnice spolu s mokrými listy okolních stromů, travin a dalších rostlin či objektů začne sluneční světlo odrážet. V té chvíli budete nepříjemně oslňování, podobně, jak to bývá například při jízdě v noci u protijedoucích vozidel, která na vás krátkodobě míří dálkovými reflektory. Jenže tehdy brzy dálková světla zhasnou, ale u odrazu slunečního světla po dešti budete oslněni třeba dvacet minut. V takové situaci je jízda natolik riskantní, že může dojít k autonehodě.

muž v brýlích

A právě pro takovéto situace byly vyvinuty sluneční brýle pánské polarizační https://www.luxbryle.cz/20-polarizacni. Jejich cílem je odrušit horizontální, odražené sluneční světlo od silnice a okolních předmětů a zajistit, aby řidič vnímal pouze světlo vertikální, tedy přirozeně dopadající shora na okolní terén. Viditelný obraz pak bude zcela jasný a čistý a tím pádem nebude pohyb vozidla nebezpečný.

sluneční brýle

Cyklista na vozovce

Kdyby se něco podobného přihodilo cyklistům někde na cyklostezce u lesa, mimo silnici, kde probíhá standardní automobilový provoz, tak může dojít sice ke karambolu, ale v zásadě se nic nebezpečného nepřihodí, protože dojde obvykle k pádu na zem a nějakým těm odřeninám a šrámům. Jenže mnoho cyklotras směřuje i v úsecích frekventovaných silnic a tam by pád cyklisty mohl být fatální. Když skončí cyklista pod koly automobilu, obvykle to končí smrtí nebo velmi těžkým zraněním s trvalými následky.

Cyklisté by proto měli mít při sobě polarizační brýle jako standardní výbavu. Nemusí je mít přímo na očích, ale postačí je mít zastrčené v pouzdře v batohu nebo v cyklobrašně. Bezpečnost je zkrátka to nejdůležitější, na co by měli cyklisté při výletech do přírody myslet, a dospělí by se také měli tímto způsobem postarat o své ratolesti.