Výše sebevědomí je úměrná množstvím požadavků a očekávání, která na sebe často sami klademe. Je třeba přijít na to, jaká přehnaná očekávání a nároky na sebe často máme, které sami na sebe klademe a tyto potom odstranit. Tento proces bývá někdy zdlouhavý a náročný, ale existují věci, které nám mohou pomoci.


Seznam vděčností

První věc, kterou pro sebe a své vyšší sebevědomí můžeme udělat je sepsat si seznam vděčností. To jsou všechny dobré vlastnosti a schopnosti, které vlastníme. Jsou to věci, které se nám již povedly, ze kterých máme vždy radost, když si na to vzpomeneme a jsme na ně pyšní.

Ale často na takové věci zapomínáme a přemýšlíme spíše nad tím, co se nám nepodařilo. Sepíšeme si tedy seznam vděčností, který bude obsahovat vše, co jsme kdy dokázali a za co můžeme být sami sobě vděční. Napsat si můžeme cokoli. Že jsme úspěšně složili maturitní zkoušku, sami se naučili cizí jazyk, jsme výborné kuchařky, dobré mámy, že máme skvělou a stabilní práci, že mají naše děti vynikající známky ve škole a najde se jistě mnoho a mnoho dalších věcí v našem životě.


Usmívat se a zase se usmívat

Usmívat se na každého a vždy. Na prodavačku za pokladnou nebo za pultem, na muže, který nás pustí sednout si v autobuse, v práci na naše kolegy, na lidi, které milujeme. A to vše jen tak, jako přirozenost, milé gesto, za které neočekáváme naprosto nic, ba ani zpětný úsměv ne.

Pamatujme na to, že úsměv je fyzicky ozdravný. Je prokázáno, že díky úsměvu klesají stresové hormony v těle a zvyšuje se tvorba dopaminu, což je látka, kterou produkuje mozek například ve chvílích, kdy se cítíme příjemně. Pokusme se sami na sebe usmát hned ráno do zrcadla a říci sama sobě „Mám se ráda.“


Dělejme si denně drobné radosti

Takovou malou radostí sama sobě je například nová kabelka nebo boty. Může to být i knížka, kterou dlouho sháníte, nebo dortík v kavárně. Prostě a jednoduše jsou to malé drobnůstky, které bychom si měli často dopřávat. A to čistě z toho důvodu, že si takové věci a radosti přece zasloužíme. Že jsme dost dobří, abychom sami sebe odměnili.