Sportujete málo a nejste na pohyb příliš zvyklí? Chcete ale začít s pohybem? Před každou fyzickou aktivitou byste měli dodržovat jistá pravidla. Jaká to jsou?

Co dělat před tím, než si půjdete zacvičit? Před každou fyzickou aktivitou dodržujte pravidla! 

Cvičení a vlastně jakýkoliv pohyb jsou pro naše tělo prospěšné. Každý den bychom měli vykonávat nějakou fyzickou aktivitu, a když si zrovna nemůžeme jít zacvičit, tak bychom měli alespoň chodit. Všichni víme, že fyzické aktivity nám zlepšují zdraví a udržují nás v kondici, přičemž je zcela jedno, jakou fyzickou aktivitu si vybereme. Ovšem, pokud se rozhodnete, že začnete cvičit, měli byste se před tím připravit. Tělo potřebuje protáhnout, což je nesmírně důležité. Na co ale také ještě nezapomínat? 

běhání v parku

Jídlo a cvičení 

Určitě každého zajímá, jak je to vlastně s jídlem. Je dobré před fyzickou aktivitou jíst nebo nikoliv? Je to jednoduché, s plným žaludkem by se nám žádná fyzická aktivita dobře neprováděla, takže určitě nejíst, ale i tohle má pravidla. Co se týče velkého jídla, jako je oběd nebo večeře, to si dopřejte vždy i dvě nebo tři hodiny před tím, než si budete chtít jít zacvičit, zaplavat či zaběhat. Ale o malých svačinkách to neplatí. Určitě nemusíte zrovna hladovět. Před cvičením se naopak doporučuje konzumovat malé svačinky plné sacharidů. Výkone to ještě vylepší a vám nebude tolik kručet v žaludku. Určitě pak nezapomeňte ani na pitný režim. U fyzických aktivit je žádoucí dodržovat pitný režim. 

natažené nohy

Ještě se protáhnout 

Jdete běhat, budete cvičit doma nebo se chystáte do posilovny? Je jedno, co budete dělat, ale tělo na to musíte připravit tím, že se dobře protáhnete. Pozor na to, že při protahování byste měli myslet na všechny části těla, neprotahujte tak jen nohy, protože jdete běhat nebo jen ruce, protože budete zvedat činky. Při protahování se věnujte celému tělu a začněte postupně od shora dolů. Vzpomenout si přitom můžete třeba na školní rozcvičku v tělocvičně. 

Před fyzickou aktivitou je nutné protáhnout řádně všechny svaly, zabráníte tak bolesti či případnému nechtěnému úrazu.