Předtím, než uvedeme jak vybrat gymnastický míč, pojďme si nejdříve říct vůbec proč si jej pořizovat. Důvod je jednoduchý – zacvičit si. A to buď z důvodu zpevnění či regenerace těla. Jedná se o oblíbenou pomůcku také u těhotných žen, kterým pomáhá s bolestmi zad. Využít jej ale může prakticky kdokoliv – také kojenci, batolata, senioři či zdravý lidé. Už jenom cvičením s ním můžete předejít mnoha zdravotním problémům.

gymnastic-balls-574325_960_720

Základním určujícím prvkem při výběru pak bude právě to, která z osob bude míč používat. Jiné potřeby budou mít senioři a těhotné ženy, než nadšenci fitness. Malé děti ocení, pokud se na míči budou mít čeho chytnout, takže by určitě neměla chybět speciální gumová madla.

Při výběru, je třeba zohlednit především velikost a váhu vaší postavy. Menší lidé budou samozřejmě potřebovat gymnastický míč o menším průměru, než ti větší. Tělesná hmotnost zase může být ukazatelem potřebného materiálu. Lehčí váhy si bez problému vystačí s levnější variantou, lidé s vyšší hmotností budou muset investovat do pevnějšího a silnějšího materiálu.

ball-1171858_960_720

Míč můžete vybírat také podle jeho tvaru. Základem je klasický kulatý tvar určený pro cvičení i sezení. Vyrábí se v průměrech 40-75 cm, jeho využití je zcela univerzální. Extrémně velký (85-120 cm) kulatý tvar je určen pro cvičení a využití nachází zejména ve fyzioterapii. Speciální tvary jako jsou elipsy či válce nesou označení Physio roll a jsou tak tvarovány proto, aby pacient trpící problémem s koordinací, nespadl. Masážní terapeutický míček může být kulatý i jinak tvarovaný, v rozměrech 5 až 15 cm. Slouží na speciální cvičení a masáže, pokud obsahuje výstupky tak také stimuluje krevní oběh či reflexní zóny, tím přispívá k intenzivnějšímu procesu masáže.

A jak míč správně nafouknout? Pouhými ústy se nám to nepovede, je třeba mít alespoň klasickou pumpičku na kolo, matrace či příruční kompresor. Míč o pokojové teplotě nenafukujeme více, než je jeho předepsaná velikost. Poté je vhodné nechat jej den v klidu, aby se narovnal a následně jsme jej mohli případně dofouknout na požadovanou velikost.