Počátky internetu
Po roce 1945 začaly vznikat první počítače. V této době neexistovaly ani operační programy, ani programovací jazyky, ty se začaly užívat až kolem roku 1951. Počítač tehdy rozhodně neměl svou dnešní, dalo by se říci kapesní, podobu. První počítače měly často problém, aby se vůbec vešly do místnosti. Ovládaly sice několik matematických operací, ale běžné funkce dnešních počítačů jim byly stále ještě cizí.
Vznik myšlenky internetu nacházíme v USA v době studené války. Pro potřeby strategické a vojenské bylo nutné vymyslet způsob přenosu informací mezi jednotlivými uzly takovým způsobem, aby v případě poškození určité části vedení, nebyly souběžně postiženy další propojené jednotky. Běžné byly v této době tzv. centrální uzly, které však mohly být velmi lehce ochromeny. Myšlenka internetu toto riziko eliminovala.
Narůstající počet připojení k „síti“:
1968 – síť ARPANET – přístup pro počítače významných univerzit
1969 – propojení 4 uzlů (univerzity v Los Angeles, Santa Barbaře, Utahu a Stanfordu)
1973 – první neamerické připojení k ARPANETu (Anglie a Norsko)
1989 – 100 000 uzlů
1999 – 50 000 000 uzlů
2002 – více než 150 000 000 uzlů
V roce 2011 počet uživatelů internetu překročil hranici 2 miliard.
Internet na území naší republiky
Internet na našem území má své počátky v roce 1990. V Československu neexistovala žádná pevná linka, kromě linky telefonní. Na telefonních drátech proto probíhaly první pokusy o připojení. V únoru 1992 proběhlo oficiální připojení naší republiky k internetu (na pražském ČVUT). Nejednalo se o internet, který známe v současném slova smyslu. Prvními uživateli byly pochopitelně české univerzity. Připojení bylo pomalé a technicky náročné. Raketový nástup internet v ČR zaznamenal po roce 2000, kdy se masově začal rozšiřovat do domácností. Ještě v roce 1992 bylo informací na internetu pouhé minimum.
Internetové stránky byly velmi jednoduché a jejich vzhled by vaši pozornost příliš neupoutal. Během roku 1996 se začalo na našem území nabízet vytáčené internetové připojení. V této době také můžeme zaznamenat start nabídek prvních větších služeb. Do roku 2000 postupně začaly fungovat nejznámější české weby. Po tomto roce ve velké míře počítače pronikaly do domácností. Počet uživatelů českého internetu rostl. Ceny připojení k internetu zlevňovaly, stejně tak byly cenově dostupnější i počítače. V současné době notebooky, tablety i chytré telefony vytlačují klasické stolní počítačové sestavy. Jaký bude vývoj v následujících letech? Technika se vyvíjí přímo raketovým tempem. Je málo pravděpodobné, že by stolní počítače přestaly existovat úplně. Jejich obliba u široké veřejnosti však stále klesá.