Děti mají rády cokoli nového a jakoukoli zábavnou věc. Pokud chcete, aby se v budoucnu věnovali vědě a technice, pak byste se tomu měli věnovat už od malinka. Pokud v dětech vzbudíte zájem, bude větší šance, že se tomuto oboru bude chtít věnovat. Jak motivovat děti různých věkových kategorií?

analýza biochemie

Děti do tří let

Děti do tří let objevují úplně vše a s radostí. Není tedy těžké je motivovat ke zkoumání a k fyzikálním pokusům. Stačí jednoduchá pozorování, zkoumání některých jevů, jako je třeba rozpouštění cukru, soli, míchání těžší šťávy s vodou, louhování čaje, chování zvířat, pozorování zvířat. Děti do tří let potřebují prostě vědět, jak se věci dějí a proč to tak je. Obrňte se trpělivostí, abyste byli schopni dítku neustále odpovídat a trpělivě vysvětlovat vše, co je potřeba vědět.

Školkové děti

Předškolní děti často mají spoustu energie a rády navštěvují nová místa. Je ideální vzít je na technickou výstavu do muzea, kde mají spoustu technických interaktivních prvků. V některých muzeích a výstavách si děti mohou vyzkoušet fyzikální jevy a zákony, mohou si vyzkoušet, jak funguje gravitace, kladka, jak se cítí astronaut při vzletu, jak vypadá mozek uvnitř…

Školáci

Děti na základních školách už si často dokážou samy určit, čemu se chtějí věnovat a je jenom na vás, jak v tom dítě podporovat. Sledujte, co vaše dítě zajímá nejvíce a podporujte jej v hlubším zkoumání zákonitostí. Hlavní je, dětem nebránit ale podporovat a motivovat je, i když jste si představovali, že se bude věnovat něčemu jinému. Zájmy dítka se během studia mockrát změní ale do ničeho jej nenuťte. Postupně můžete nakupovat literaturu, která dětem pomůže a bude je bavit. Děti jsou jako houby, natáhnou do sebe spoustu vědomostí a stačí jim poskytnou dostatek možností.
děti s tablety

Pokud máte v okolí možnost zapsat dítě do kroužku veselé vědy, neváhejte, poskytnete mu tak vhled do velkého množství vědeckých oborů.