„Dneska je špatná doba, špatná, špatná.“ To je hloupost. Je doba jako každá jiná, má své klady, má své zápory. A pokud je znáte a jste zodpovědní, pak dokážete z dnešní doby vytěžit maximum a vyhnout se jejím nástrahám. A přesně s tímto uvědoměním je třeba vychovat děti, pro které je svět tak, jak funguje teď, zcela přirozený.
dítě u globusu.jpg
I když se může zdát a leckdo bude tvrdit, že lidé jsou čím dál horší, nepřizpůsobujte se tomuto trendu a lpěte na tom, aby vaše děti disponovaly dobrým charakterem a vlastnostmi jako je empatie, pravdomluvnost, přímost, vytrvalost a píle. Nesnažte se je ovšem naprogramovat, naopak v nich rozněcujte také vášeň, zápal a odvahu, protože dneska nikdo nevynikne jenom proto, že bezchybně a pilně vykonává svou práci. Nezapomeňte potomkům nejen slovy, ale i vlastním příkladem představit a vštípit základní lidské hodnoty jako je láska, úcta a respekt.
desková hra monopolly.jpg
Dnes dochází ke změně organizace práce a jednou z nejpožadovanějších a nejprověřovanějších schopností je schopnost pracovat v týmu. Proto dětem dopřejte dostatek tréninku sociálních dovedností. Pořiďte sourozence, navštěvujte se s lidmi, posílejte děti do kroužků a hlavně doma travte čas společně a komunikujte. Jakmile děti uvidí, že pracovat na něčem společně může být přínosné a zábavné zároveň, stane se jim týmová práce vlastní.
Nezapomeňte další generaci do života vybavit také finanční gramotností. Mluvte o penězích, vysvětlujte jejich koloběh, fungování, diskutujte s dětmi a na praktických ukázkách z vašeho rodinného rozpočtu naučte děti platit, šetřit i utrácet. Mluvte o hypotékách, půjčkách, výdajích, které si děti neuvědomují (paušály, energie, pojištění, …). Hrajte monopoly.
Nikdy nebyl jednodušší přístup k informacím než dnes. Proto je potřeba v dětech budovat také informační gramotnost, aby dokázaly rozeznat pravdu od lži a používat zdravý rozum.
softballový tým.jpg
A buďte flexibilní. Vyvarujte se životu zaseklému v době před několika lety, zajímejte se o svět a hlavně se osobně a naplno věnujte svým dětem, protože když to neuděláte vy, udělá to někdo jiný.