Nízký počet spermií.Počet spermií se snižuje například při již zmíněném stresu. Stresové hormony, z nichž nejznámější je kortizol, ovlivňují produkci testosteronu, jež je potřebný pro tvorbu spermií. Důvodem může být i přehřívání varlat, k němuž dochází například při nošení příliš těsného oblečení.
 mladý člověk
Nízká pohyblivost spermií.Ta má za následek to, že se spermie nejsou schopny dopravit k vajíčku a následně jej oplodnit. Nejčastěji uváděným důvodem tohoto problému je kouření cigaret a marihuany. Kouření má mimochodem dopad i na počet spermií, jenž je u kuřáků nižší. Pokud však muž s kouřením přestane, pohyblivost spermií i jejich počet se může opět dostat na normální hodnoty.
 
Špatná morfologie spermií.Jednoduše řečeno spermie nemají správný tvar, a tak nejsou schopné proniknout obalem vajíčka a oplodnit ho. Pokud je podíl ,,špatně tvarovaných” spermií příliš vysoký, je plodnost muže snížená.
 
Azoospermie.Takzvaná azoospermie označuje jev, kdy se v ejakulátu nenachází žádné spermie, a muž je tedy neplodný. Příčinou může být genetika, nesestouplá varlata, prodělání příušnic v pozdějším věku či úraz varlat. Ve velkém množství případů se ale příčina nerozpozná. Někdy je možné fyzické překážky odstranit chirurgicky, ale šance, že by se neplodný muž stal opět plodným, nejsou příliš vysoké.
 kluk s testem
Z výše uvedeného je patrné, že snížená plodnost mužů je málokdy způsobena pouze jedním faktorem a přesnou příčinu se mnohdy ani nepodaří zjistit. V případě fyzického defektu je samozřejmě nemožné vyřešit situaci svépomocí. Každý muž, jenž se marně snaží zplodit potomka, však může eliminovat faktory, jako je stres, kouření, nezdravá strava či nošení nevhodného oblečení. V dnešní uspěchané době je extrémně důležitá relaxace, která pomáhá snížit tělesné napětí. Pro správní fungování organismu je samozřejmě také nutné zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu (i to může být forma realaxace), nepřehánět to s nezdravým jídlem, dostatečně spát a ideálně nekouřit.