Přemýšleli jste někdy nad tím, jak asi vypadal domov takového rytíře, či rolníka? Jestli je odpověď ne tak to ničemu nevadí, protože vás spousta věcí upřímně překvapí.

Hala hradu s okny

Je důležité si uvědomit, že v té době byly veliké rozdíly podle toho, do jaké rodiny jste se narodili.
Jako rolník jste toho moc doma neměli a byli jste v podstatě rádi, že máte střechu nad hlavou.
Domov jste měli z kamenů, nebo klacků s hlínou. Většinou jen 2 místnosti. Jedna se stolem a židlí možná truhlou. Druhá byla na spaní, tudíž tu byly postele pro celou rodinu. V zimě dokonce i zvířata spala s vámi ve druhé místnosti. V hlavní místnosti se nacházelo také ohniště, nebo pokud jste byli trošku majetnější tak kamna. Podlaha byla ušlapaná hlína nic víc, nic míň. Místnosti měly malá okénka bez skla.

Oproti tomu šlechtici, kteří žili v hradech měli o dost příjemnější bydlení. Každý hrad měl budovu, ve které žil šlechtic a jeho rodina. Ta se skládala z velké haly, která sloužila jako kancelář, tančící prostor a jídelna. Vrchní patra byla věnována pokojům s lóžemi lorda a jeho rodiny. Bohaté rody měly také speciální místnosti určené k tomu, aby tam hrály hry a poslouchaly muziku. Samozřejmě nesmím opomenout velkou kuchyň a stáje, tam chodili pouze služebníci. O zdobení se starali nejvíce tapiserie (koberce na zdi), či svícny. Často na hrady navštěvovali rytíři, kteří hlavně cestovali. Ti obývaly obrovské místnosti v nižších patrech. Nejspíš vás to udiví, ale i přes všechny ty sluhy byly hrady a zámky na naše poměry velice špinavé. Díra ve stropě kvůli ohni byla standardem, takže všechno bylo od kouře a smrdělo po něm. Podlahy byly kamenné a zanesené prachem, hlínou, či uschlou trávou. Psi mohli jít zvenčí kamkoliv.
Útulný pokoj s oknem

Kdyby se někdo z té doby dostal do nějakého domova ve 21. století asi by nechápal, jak si může každý žít v takovém pořádku a čistotě (samozřejmě jsou výjimky). Jestli jste někdy chtěly bydlet v hradu, či zámku tak jste si to dost možná teď rozmysleli. Přeci jen komu by se chtělo starat o tak obrovské sídlo že ano? Buďme rádi, že naše byty jsou čisté, hezké i když nebudou zdaleka velké jako zámky dříve, že máme podlahy, a ne díry ve stropech.