Pomalu nastal čas začít uvažovat o tom, kam se v létě vypravit na dovolenou. Možná byste rádi vyzkoušeli nějakou novou, netradiční lokalitu. Češi v posledních letech znovuobjevují „zapomenuté“ evropské turistické cíle, které byly dlouho považované za nedostatečně atraktivní. Domnívali jsme se, že taková Albánie je jen kus země kdesi v balkánských horách, kam mohou na dovolenou zavítat snad jen opravdoví amatéři… A v minulém roce už Albánie figurovala na seznamu nejoblíbenějších evropských turistických cílů. Také jsme dali šanci Slovensku – zdánlivě obyčejná krajina našich východních sousedů uchvátila desítky tisíc nadšených cestovatelů a to dokonce natolik, že přestihla Chorvatsko na první příčce žebříčku nejnavštěvovanějších států. A co třeba takové Slovinsko?

 

Ekonomická špička Balkánu

Přečtěte si, proč stojí za to strávit pár dnů či týdnů v téhle nádherné a polozapomenuté oblasti v podhůří Alp, která nabídne dokonce i kousek mořského pobřeží. Že jste tu ještě nebyli? Nastal čas to změnit! Vyhraďte si v letošním létě pár dní na cestu do Slovinska. Nadšeni budou všichni, kteří milují panenskou přírodu a nedají dopustit na prastaré tradice a tradiční krajové zvyky. Na slovinském venkově jako by se čas – a to zcela záměrně, neboť místním lidem to tak maximálně vyhovuje – zastavil před sto lety.

To však nic nemění na tom, že Slovinsko je v současné době nejvyspělejším státem ze všech postsocialistických zemí. Již od roku 2007 se zde platí eurem, a díky strategické pozici na půl cesty mezi jihem a západem Evropy představuje významnou obchodní křižovatku. I díky rozvinutému bankovnictví bývá někdy tato dvoumilionová zemička nazývána „Švýcarskem východu“.

 

Pauza na cestě do Chorvatska

Protože však zpravidla necestujeme kvůli obchodním zájmům, ale proto, abychom poznali nové oblasti a pokochali se specifickým a nezaměnitelným kouzlem místní krajiny, stojí určitě za to neopomenout zmínit zdejší přírodní perly. Slovinsko nabízí tak trochu od všeho, co je k vidění po celé Evropě – nejen impozantní horské šíty a ledovcová jezera, ale rovněž romantické vesničky a v neposlední řadě i několik kilometrů mořského pobřeží, kde se budete na chvíli cítit jako na dovolené kdesi na jihu Evropy, případně v Chorvatsku. Koneckonců se jedná o zemi, přes kterou všichni, kteří tradičně míříme za létem do Chorvatska, při svých automobilových výpravách projíždíme.

Tak se alespoň na chvíli zastavme a vydejme se třeba na krátkou procházku. Možná objevíme něco, co nás ponoukne zůstat a dál už ani nepokračovat. Ve Slovinsku totiž stačí vydat se jen pár kroků sem či tam a můžeme takřka zaručit, že narazíte na přenádhernou vesničku ukrytou v horském údolí, jako by se před vámi předestřel výjev vytržený z atlasu evropských perel. Tak se v některé z nich ubytujte a stravte letošní dovolenou poněkud jinak, než je obvyklé… Uvidíte, že budete nadšeni.