Strach provází lidstvo už od jeho počátků. Začalo to obavami o udržení ohniště v jeskyni a dostatek potravy. Dnes se lidé bojí exekutora, zubaře nebo třeba hadů a pavouků. Existují však i fobie, nad kterými zůstává často rozum stát – a navíc jsou často i mimořádně vzácné. Pojďme si říct pár slov o sedmi opravdu nestandardních fobiích, s nimiž se naštěstí drtivá většina z nás nemusí utkávat. Vězte, že vážně není o co stát. A rozhodně se není čemu smát, protože toto je často vrozená záležitost a mnozí lidé se s ní pracují opravdu dlouho – některým se ji pak nepovede zvládnout nikdy.

 

  1. Chrometofobie

Zatímco řada lidí chce zbohatnout a udělala by pro to snad úplně všechno, existuje i opačný „extrém“. Chrometofobie je totiž chorobným strachem z peněz, nosit peněženku tak lze jen se sebezapřením. Podobná věc dost komplikuje život, na druhou stranu se jí dá ospravedlnit dočasná nezaměstnanost. Těch kousků papíru se totiž někdo může opravdu obávat…

 

  1. Papafobie

Papež je jednou z nejvýznamnějších osobností současného světa. Vyjadřuje se k aktuálním tématům, často je vidět v médiích a je hlavou římsko-katolické církve, jež sdružuje miliony věřících po celé planetě. Ačkoliv je většina populace ateistická, mají ho v oblibě samozřejmě nejen římští katolíci. Ale pozor, může to být i jinak. Pocení, strach a zrychlené dýchání kdykoliv, kdy vidíte obrázek papeže? I to je běžnou realitou některých nešťastníků, kteří následníka Petrova stolce prostě nemohou ani vidět – a nedokážou to vlastně ani vysvětlit.

 

  1. Nomofobie

Teď tu máme něco pro skutečné fanatiky do mobilů. Pokud držíte tu křemíkovou placku třeba i na toaletě, možná prostě jen potřebujete být pořád ve spojení se světem internetu. Ale existují i tací, kteří mají chronický strach z toho, že se jim vybije baterie, vypadne signál nebo se dokonce vyplýtvá kredit. Zapomenout mobil doma? To pro nomofobiky vůbec nepřipadá v úvahu!

 

  1. Vomitofobie

Tihle lidé nemohou chodit po večírcích a společenských akcích. Jednoduše totiž nemohou vystát někoho, kdo v jejich přítomnosti zvrací (a mají panický strach z toho, že by se mohl žaludek obrátit i jim samotným). A kdo má podobnou fobii, prostě toho raději ani moc nesní a přinejhorším mu hrozí dokonce i mentální anorexie.

 

  1. Trichofobie

Tento strach má asi většina mužů středního věku, ale tady se bavíme o skutečné fobii. Trichofobici dostanou záchvat snad kdykoliv, kdy spatří vlas, který jim vypadl. Vlas v polévce znamená hned dvojité trauma, chomáček vlasů na polštáři, který uvidíte po probuzení, je srovnatelný snad jedině s koncem světa. Totéž platí pro vlasy na oblečení či v umyvadle, trichofobie se pak mimochodem netýká jen vlasů, ale i chlupů všeho druhu.

 

  1. Urofobie

Není to prostě a jednoduše „jenom“ strach z močení, tato fobie se týká spíše močení na nějakém nevhodném místě a v nevhodný čas. Problémy pak nastávají hlavně na cestách, když je potřeba navštívit urgentně veřejnou toaletu a tak podobně. Urofobie je spojená i se strachem z urologických chorob. Ostatně, zánět močového měchýře nakonec pochází často i od nervů, jak se říká lidově.

 

  1. Scopofobia

Chronický strach z toho, že Vás někdo někde sleduje. Toho pocitu se pak prostě nemůžete zbavit. I když sedíte v MHD, i když jdete procházkou po prázdném parku – vždyť za každým stromem někdo číhá, každé zašustění listí znamená, že se někdo dívá. Tato fobie se projevuje hlavně tam, kde jsou větší shluky lidí, typicky hlavně v nákupních centrech. Pociťovat ji ale lze vlastně kdekoliv, a to třeba i tehdy, když řídíte auto. Vždyť řidiči zleva i zprava se mohou dívat…